Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Antydeweloper. Jak kupić mieszkanie na swoich warunkach.

Część 4 . Wspólnota i zarząd.

(fragmenty)

Po 3 latach remont nowego budynku ? 

Ktoś, kiedyś wymyślił, że nie zarabia się na sprzedaży a na serwisie. Np. auta, podzespoły mają mieć wytrzymałość na 200 tyś km lub 3 lata eksploatacji. Bo zarabia się na serwisie, wymianie oleju, klocków hamulcowych. Znamy to. W budownictwie nie ma serwisu, ale robi się szybko, różnymi „fachowcami”. Farba i klej ładnie trzyma na początku, ale po kilku latach, a czasem nawet jednej mocnej zimie lub ulewnym lecie mamy syf.

Administrator mówi nam, że trzeba złożyć się na naprawę tego i tamtego, czyli kolejna firma i faktura. Poprzedni wykonawca zniknął lub bezczelnie uważa, że on nie ma sobie nic do zarzucenia, zrobił dobrze, to wina pogody, bo słońce świeci, deszcz pada, czego „wykonawca” się nie spodziewał. A my mamy remont osiedla po 3 latach. Nie musi tak być, ale często się zdarza. Warto więc dobrze wybrać na początku, można zaoszczędzić dużo kosztów i nerwów.

Rada osiedla we wspólnocie mieszkaniowej.

Rada powoływana jest wtedy gdy mamy zarząd powierzony, czyli firmę którą powołał deweloper, w myśl art. 18 Ustawy o Własności lokali. Do rady zgłosić się może każdy z właścicieli. Ich funkcja polega na „doradzaniu” zarządcy. A w praktyce sprowadza się to do mydlenia oczu ludziom, bo rada nie ma żadnej władzy. Całą władzę sprawuje zarządca, w tym przypadku firma powołana przez dewelopera. Utworzenie rady to najczęstszy tzw. „ruch pozorny” który ma na celu danie poczucia władzy mieszkańcom.

 

Zarząd powierzony a właścicielski, jak go zmienić.

Na etapie kupna mieszkania możemy nie interesować się zarządem i administrowaniem, ale gdy już wyremontujemy mieszkanie i zadomowimy się warto poświęcić temu trochę uwagi. Po pierwsze zarząd powierzony ustanawia deweloper, a właścicielski – mieszkańcy. W akcie notarialny kupujący zgadza się na wybraną przez dewelopera formę zarządu, czyli najczęściej zarząd powierzony i firmę przez niego wybraną. Działa tak w myśl Art.18.1. Ustawy o Własności Lokali.

Najczęściej jest to tłumaczone faktem, że nowi mieszkańcy nie znają się i nie wiedzieliby kogo wybrać do zarządu właścicielskiego. Tak naprawdę chodzi o krycie dewelopera.

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 5 grudnia 2006 r. sygn. akt XVII AmC 126/05

„[…] w chwili sprzedaży lokali mieszkalnych, własność nieruchomości oraz związane z tym prawa przechodzą w całości na właścicieli lokali mieszkalnych tworzących wspólnotę mieszkaniową. […] Poprzez zastrzeżenie dokonane w zakwestionowanym postanowieniu, pozwany [deweloper] wykorzystując swoją przewagę kontraktową istniejącą w chwili zawierania umowy, pozbawia mieszkańców przysługującego im prawa do swobodnego wyboru kontrahenta w zakresie administrowania nieruchomością, narzucając korzystanie ze swoich usług”

 

Sąsiad nie grzeje.

Jeżeli deweloperowi pozostały niesprzedane mieszkania, a przeniósł już własność sprzedanych lokali, to jest członkiem wspólnoty i ponosi koszty czynszu jak każdy inny. Z tym wyjątkiem, że próbuje nie ponosić kosztów zarządu, ponieważ ustanowił zarządcę powierzonego, a ten ma taki dobry gest, że odstępuje od swojego wynagrodzenia. Deweloper jako członek wspólnoty, unika także ponoszenia kosztów na media, nie ogrzewając swoich lokali w zimie. Przez co sąsiedzi takich lokali ponoszą większe koszty.

Dziennik Ustaw z dnia 18 września 2015 Poz. 1422

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.